Malý životní restart

da_me

Když jsem ležel v horečkách blížících se čtyřicítce, měl jsem pocit, že se mi hlava každou chvíli rozletí do všech stran a jen jsem odpočítávál minuty do té doby než zabral paralen. Bylo mi dost blbě a přál jsem si jediné: abych to už měl za sebou, všechna ta šílenost skončila a já byl zase zdravý a fit. Zjistil jsem, že ve stavu déletrvající bolesti nepřestávám tak úplně myslet. Logicky mi mozek nadhodil sebezpytujícíc otázku: jak jsi mohl dopustit nakažení touhle šílenou nemocí?

Je zajímavé, že jsem jistě něco podobného prožil již předtím, vyvodil z toho pro svůj život důsledky, řídil se sebou stanovenými pravidly zdravého žití a nakonec z nich tak nějak polevil, cosi mi je podřídilo, pozohýbalo, odsměrovalo pryč.

I tentokráte jsem tedy označil v nejbližší minulosti příčiny svého stavu (v tu chvíli tuze bídného) a vytvořil si malý plán malých změn, které snad budou mít velký dopad na moje zdraví. Tu je tedy seznámek, který jsem vygeneroval, občas uvádím předchozí stav, důsledky atp.

DA LIST:

1) Budu víc spát

Budu spát v průměru (ale nejlépe pravidelně) minimálně 7 hodin denně a denní nashromážděný deficit z běžného osmihodinového spánku nepřesáhne 10 hodin. Tedy pokud budu v pondělí spát 4h, v úterý 4h, tak ve středu už musím naspat aspoň 5 hodin a v brzké době deficit 11 hodin dospat. Tak trošku matematická hříčka – ve skutečnosti jde jen o takový příklad jak bych rád spal – tento je extrémní, rád bych se každý den blížil co nejvíce osmihodinovému spánku.

Pokud však v dohledné době budu moct pár ulitých hodin dospat, proč ne, ALE nechci být únavou nepoužitelný – to je problém, protože při únavě jsem ztrácel chuť do práce, opouštěla mne kreativita – zkrátka energie chyběla. Situaci jsem řešil kávou a energydrinky k čemuž je další bod:

2) Coca cola, energy drinky a káva jen velmi vyjímečně

Coca cola a i jiné velmi slazené limonády sice fakt dobře chutnají (a mě Coca cola obzvlášť), ale jsou složené z cukru, chemie a sraček. Cola je perfektní na odrezování a v americe tím prej čistí krev ze silnic po bouračkách. Dětské zuby prý prefektně rozpouští. Způsobuje obezitu, kazí zuby, rozežírá rez… děkuji, nechci. Ideálně budu pít vodu nebo čaj.

Kafe mi nikdy moc nejelo a tak se pro dobití baterek energiťáky jevily jako příjemná alternativa. Pil jsem je a vypil jsem jich docela dost když jsem potřeboval zůstat dýl do noci soustředěný na práci (či na párty) nebo jsem po probdělé noci potřeboval zase fungovat přes den. Dost mi pomohly, díky za ně. Jelikož budu více spát, věřím, že je již nebudu potřebovat a pokud ano tak jen vyjímečně. Je to tedy spíš důsledek prvního bodu, ale jistá obava z dopadu samotného složení nápoje na moje zdraví tu taky je.

Káva taky není zdravá a taky ji snad už nebudu potřebovat.

3) Budu se víc hýbat

V posledních pár měsících jsem neměl moc příležitost a ani čas se věnovat nějakému sportu či pohybu. V zimním období budu pravidelně chodit na bazén (od nového roku) plavat a rád bych opět oprášil běžky – cesta nejmenšího odporu: na tyto sporty doma máme vybavení. Lyžování je samozřejmost, ale rád bych měl nějakou fyzičku, abych se po pár jízdách nerozpadl jako kostlivec. V klidných chvílích sám se sebou bych rád zkusil jógu.

4) Zamyslím se nad jídlem

Tady ještě úplně přesně nevím. Ale spatřil jsem tohle video a dost to se mnou pohlo. V současnosti přemýšlím, kde ten vyvolaný pohyb nakonec skončí. Je pravda, že když jíž ovoce a zeleninu, je to jedinej způsob jak si být jistej, že to jídlo nebylo předtím týraný.

5) Kouř?

Před nějakou dobou jsem vyhlásil bojkot cigaretovému kouři a odmítal jsem chodit tam, kde se kouří. Potíž je v tom, že mám mnoho přátel kuřáků a pokud se s nimi vídám pohromadě, většinou je to někde, kde se kouří a já jsem ta přizpůsobující-se menšina. Přeji mnoho štěstí jejich dobrovolné sebevraždě, ale rád bych toho byl ušetřen. Nicméně přátelé nakonec nad zdravím zvítězili a zakouřená místa ke společenským setkáním s nimi využívám.

K inhalaci bylin budu používat vaporizéru, který si pořídím – rozhlížím se po kvalitní kapesní verzi rozumné ceny – uvidíme.

A to je všechno! Vlastně jsou to jen takové základní do sebe zapadající body, které budu dodržovat a věřím, že mi to pomůže v mnoha směrech!

Budu čerstvej zdravej enviromentalistickej silák s plicema v oukeju. Hawk!

———–

Schopnost organizovat si čas a plnit úkoly mám (si dovedu tvrdit) na obstojné úrovni. Na prokrastinaci tak nějak nemám čas. Pokud by s ní chtěl někdo pomoci aby to zvládal (jako já), odkáži ho na předášku Petra Ludwiga: zde i se slajdy či jeho knihu (ta něco stojí), která však obsahuje víceméně myšlenky z té přednášky (ta je zadáčo a za hodinku Vám otevře oči, to budete koukat!): kniha tu.