Automobilisté, nezajeďte cyklistu.

Prosím a nabádám všechny řidiče automobilů,
buďte ohleduplní, pokud na své cestě potkáte člověka jedoucího na kole. Narozdíl od vás ve voze pevné schránky se všemi prvky aktivní a pasivní bezpečnosti – ho nechrání skoro nic – přilba a třeba nějaké ty chrániče, ale jinak je to velice křehká pohybující se věc, takovej cyklista.

Když potkáte cyklistu, měli byste být vlastně rádi a cyklistiku ve městech a obecně podporovat. Proč?
Představte si, že by onen cyklista místo na kole jel autem… Bylo by to jedno auto navíc na křižovatce před vámi, jedno další zdržení a prodoužení kolony. Navíc cyklista vám svým kolem těžko zabere místo k parkování a tak dále.
A pokud využije cyklostezky, vůbec se s ním nepotkáte a všechno by to bylo skvělé, jen kdyby těch stezek bylo víc. Cyklisté by se nebáli a řidiči by si z nich nervali vlasy.

Když předjíždíte cyklistu, dejte mu co největší prostor! Člověk na kole může velmi nečekaně najet trochu doleva (třeba když objíždí kanál nebo ďouru)… Takže kuk do levýho zrcátka, mám tam místo, že bych se tam vlezl třikrát? tak objíždím ze široka! A nemám tam místo? Strpení, klid, tolerance. Buďte rádi že cyklisté jezdí na kraji silnice – klidně by si mohli zabrat celý jízdní pruh a poserte se z nás, autíčkáři!

No a ve chvíli, kdy už je bezpečné cyklistu předjet, prosíme zlehka, i když máte dvoulitr zbytečného benzínožrouta, člověk má strach když se ta věc, co se mu nedočkavě lepila na prdel najednou na plnej kotel v půlmetrový vzdálenosti od něho rozjede až to burácí na celou ulici. Fuuu… nepřál bych vám ten pocit.

Tak já nevim. Byl to takovej obecnej mravoučnej blábol, nebo si z toho něco odnášíš, čtenáři?